Διακρίσεις των αθλητών του Π.Α.Σ.Κ.Α. στο World Para Athletics Tunis Grand Prix

TUNIS

Στο World Para Athletics Grand Prix που φιλοξενήθηκε  από τις 18 έως και τις 20 Μαρτίου στην Τύνιδα, την δεύτερη θέση στο μήκος Τ36/37/38 πήρε ο αθλητής Στίβου του Π.Α.Σ.Κ.Α  Αναστάσης Πετρόπουλος (T36), σημειώνοντας μάλιστα και ατομικό ρεκόρ (5,29μ. με +2.2 άνεμο), ενώ κατετάγη επίσης τρίτος στα 100μ. Τ35/36 με 13.60.

Στον ίδιο τελικό, ο αθλητής Στίβου του Π.Α.Σ.Κ.Α  Λουκάς Ιωάννης Πρωτονοτάριος (Τ36) κατετάγη 5ος με 14.05.

TUNIS_PETROP

Ο Κωνσταντίνος  Τζούνης στη δισκοβολία κατηγορίας F56 είχε καλύτερη επίδοση στα 41 μέτρα 79 εκατοστά επιτυχαίνοντας πανευρωπαϊκό ρεκόρ.

Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Ζησίδης στη σφαιροβολία F32 με 8.87μ. Ο Αποστόλος Χαριτωνίδης (F38) στη σφαιροβολία F37/38 ήταν τρίτος με επίδοση 11.65μ, ενώ η Ανθή Λιάγκου (F33) κατετάγη 8η στη σφαιροβολία F33/34 με 4.79μ.

TUNIS_PROTO

Οι άσχημες καιρικές συνθήκες, μπορεί να μην εμπόδισαν τους Έλληνες αθλητές να φτάσουν στην κατάκτηση επιπλέον πέντε μεταλλίων στο Γκραν Πρι στίβου της Τυνησίας, ωστόσο δεν τους επέτρεψαν να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους. Υπό συνεχή βροχή, βαλβίδες που γλιστρούσαν, άλτες που προσπαθούσαν απεγνωσμένα να ζεσταθούν, βρεγμένο ταρτάν και γενικότερα συνθήκες που δεν ευνοούσαν επιδόσεις υψηλού επιπέδου, οι Έλληνες κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια.

TUNIS_PETR

Ελληνική υπόθεση ήταν το μήκος της μικτής κατηγορίας Τ42/62/64, αφού ο Στέλιος Μαλακόπουλος (Τ62) κατέκτησε την κορυφή με 6.71μ, ενώ στην δεύτερη θέση ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Βέλτης (Τ64) με 6.25μ. και στην τρίτη ο Αναστάσιος Κουρδής (Τ64) με 6.18μ.

Στην δισκοβολία F11/12, ο Νικόλαος Μπράντης (F11) κατετάγη τρίτος με 32.26μ., Στη σφαίρα F33, ο Λάζαρος Στεφανίδης ήταν 5ος με 6.53μ., ενώ στην αμέσως επόμενη θέση βρέθηκε ο Ματέους Γκαμπριέλτσικ με 5.96μ. Ακόμα στα 400μ. Τ46/62, ο Ιωάννης Σεβδικαλής (Τ62) πήρε την 5η θέση με 57.26.

Ο Γιάννης Σεβδικαλής, σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στη δισκοβολία κατηγορίας F62, ενώ η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με συνολικό απολογισμό 14 μετάλλια (3 χρυσά, 5 ασημένια, 6 χάλκινα) και την 15η θέση στον σχετικό πίνακα.