FINAL 4 20ου Κυπέλλου Ελλάδος

Την τρίτη θέση στο Φάιναλ Φορ του 20ου Κυπέλλου Ελλάδας κατέλαβε ο ΠΑΣΚΑ. Στον μικρό τελικό που διεξήχθη σήμερα στο Αλεξάνδρειο, επικράτησε στον μικρό τελικό με 53-43 του διοργανωτή Άρη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-8 και 9-10, αλλά ο ΠΑΣΚΑ ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-10.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι (15-16 και 19-18) και στο ημίχρονο το σκορ διαμορφώθηκε 23-18. Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο ΠΑΣΚΑ προηγήθηκε με +9 (29-20), η διαφορά “ανέβηκε” κι άλλο (35-22 στο 25′) αλλά ο Άρης μείωσε (37-32), και η τρίτη περίοδος έληξε με 39-32. Στο 34′ ο ΠΑΣΚΑ ήταν μπροστά με 45-32, οι Θεσσαλονικείς “αντέδρασαν με ένα σερί 0-7” (45-39). Οι παίκτες του ΠΑΣΚΑ διατήρησαν την ψυχραιμία τους (49-39) και πήραν τη νίκη με 53-43.

Διαιτητές: Κώτσου – Δημοβέλης – Λαφαζάνη.
Δεκάλεπτα: 11-10, 23-18, 39-32, 53-43.
ΠΑΣΚΑ (Σκλαβούνος): Σουλιώτης Στ., Σγαρδέλης 2, Τσούμας 8, Σουλιώτης Γ., Ακουμιανάκης, Παπαστάμος 5, Μακρής 28, Λιανός, Βαρδαξόγλου, Γκοτζαράι 10.
ΑΡΗΣ (Χατζηζωγίδου): Παντελίδης, Βαρυτιμίδης 2, Μάλτας 2, Καλογιάννης, Γαβράς, Χρυσοβέργης 1, Τσίνταρης 6, Οικονόμου 13, Συμεωνίδης 5, Βλαστός 10, Καραδήμος 4, Τσακιλτζίδης.teleti