![](https://i0.wp.com/paska.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ_2024.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια Παραταεκβοντό του ΠΑ.Σ.Κ.Α. Χριστίνα Γκέντζου, η οποία αγωνίστηκε το (Σάββατο 11/5), στην κατηγορία Κ44 στα – 65κ., στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά Ταεκβοντό («European Para taekwondo Championships»), που πραγματοποιείται στο Βελιγράδι.
![](https://i0.wp.com/paska.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ2_2024.jpg?resize=1024%2C577&ssl=1)
Στην πρώτη της εμφάνιση στη διοργάνωση η αθλήτρια του Π.Α.Σ.Κ.Α. κατάφερε και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της σημαντικής ευρωπαϊκής διοργάνωσης, επικρατώντας μεγάλων αντιπάλων του αθλήματος, όπως της Γαλλίδας Ντελικά Ντιαλό, που έμεινε στη 2η θέση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, αλλά και την Ελένα Σαβίνσκαγια (Ρωσίδα, η οποία αγωνίστηκε με τη σημαία της παγκόσμιας ομοσπονδίας) και Πατρίτσια Ζέβαρ, από την Πολωνία, που «μοιράστηκαν» το χάλκινο μετάλλιο.
![](https://i0.wp.com/paska.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ3_2024.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
Το Δ.Σ. του Π.Α.Σ.Κ.Α. εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στην αθλήτρια μας Χριστίνα Γκέντζου καθώς και στην προπονήτρια της Ευαγγελία Βαγγέλογλου
![](https://i0.wp.com/paska.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ1_2024.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)